پایگاه خبری بهگزین (ویژه لوازم خانگی و آشپزخانه)
دارای مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری ها
دستیابی به جایگاه دوم صنعت لوازم‌خانگی منطقه، رتبه پنجم آسیا و رتبه دهم در جهان از طریق رقابت‌پذیری مبتنی بر توسعه فناوری، تولید ۱۰میلیارد دلار محصولات لوازم داخلی و تامین ۸۰درصد از بازار داخل کشور در زمینه صنایع لوازم‌خانگی بخشی از سند ۱۴۰۴ برای صنایع لوازم خانگی است که تولیدکنندگان شرایط دستیابی به این نقطه در لوازم‌خانگی را دور از ذهن می‌دانند.
به گزارش خبرنگار بهگزین به نقل از صمت، البته آنها معتقدند در حالتی که دولت موانع تولید در کشور را برطرف کند ظرفیت‌هایی بیش از آنچه در سند آمده در کشور فعال خواهد شد. به عبارتی ظرفیت‌های تولید در کشور بیش از سند ۱۴۰۴ است اما موانع موجود باعث می‌شود دستیابی به اهداف ۱۴۰۴ موضوعی به دور از واقعیت باشد.

یکی از موضوعات مهم در تبیین این سند برای بخش خصوصی، این است که باید در سیاست‌گذاری‌ها دولت از آنها هم نظر بخواهد. برخی تولیدکنندگان معتقدند دولت براساس اصل۴۴ از سرمایه‌گذاری منع شده و فقط در شرایط خاص می‌تواند وارد بخش سرمایه‌گذاری در کشور شود. اعتقاد آنها بر این است که در این حالت دولتمردان در هیچ دولتی نمی‌توانند مشکلات تولید را بهتر از بخش خصوصی و مولد کشور بدانند. آنها دلیل اینکه سیاست‌های دور از ذهن برای بخش تولید صنایع لوازم‌خانگی در کشور درنظر گرفته می‌شود را نبود بخش خصوصی در بخش سیاست‌گذاری می‌دانند.

موضوع مهم در این زمینه این است که در چه شرایطی می‌توان به این سند دست یافت و آنچه به عنوان هدف طرح‌ریزی شده را در کشور اجرا کرد؟ تولیدکنندگان در پاسخ به این پرسش صمت موضوعات متنوعی را مطرح کردند که ازجمله آنها ارتقای سطح دانش فنی، تغییر فرهنگ تولید و مصرف، ارتقای سطح مدیریت، التزام ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه در واحدهای تولیدی و افزایش حمایت‌های مالی و تسهیلاتی دولتی دانستند. در ادامه صمت به بررسی راهکارهایی که می‌تواند کشور را به رسیدن به این هدف نزدیک کند پرداخته است.

حبیب‌الله انصاری، دبیر انجمن صنایع لوازم‌خانگی درباره چگونگی دستیابی به اهداف مشخص شده در سند ۱۴۰۴ برای لوازم‌خانگی در کشور می گوید: لوازم‌خانگی در ایران شامل بسیاری از کالاها می‌شود. ظرف‌ها، لوازم آشپزخانه، چرخ خیاطی و محصولات سرمایشی و گرمایشی ازجمله ردیف‌های لوازم‌خانگی هستند. ظرفیت تولیدی که اکنون در کشور وجود دارد به حدی است که می‌توان امیدوار بود ایران در سال ۱۴۰۴ به تولید ۱۰میلیارد دلار لوازم‌خانگی دست یابد. البته باید درنظر داشت که برای فعال‌سازی این ظرفیت باید موانع موجود برطرف شوند.

دبیر انجمن صنایع لوازم‌خانگی با اشاره به اینکه در سند ۱۴۰۴ صنایع لوازم‌خانگی آمده است بخش تولید ایران در این سال باید بتواند ۸۰درصد از نیاز داخل کشور را برطرف کند، گفت: در صورتی که دولت بتواند موانع موجود برای تولید را برطرف کند، بخش تولیدی می‌تواند تا ۹۰درصد از نیاز مردم به لوازم‌خانگی را رفع کند و این موضوع به هیج‌وجه دور از ذهن نیست.

وی افزود: قاچاق، بهره ۲۲درصدی تسهیلات بانکی و مالیات ازجمله موانعی هستند که در صورت برطرف شدن آنها بخش لوازم‌خانگی در کشور می‌تواند به هدف تولید ۱۰میلیارد دلار در سال دست یابد.

انصاری با اشاره به اینکه اکنون ایران در بخشی از محصولات لوازم‌خانگی به خودکفایی رسیده است، گفت: کولرهای آبی، بخاری‌های گازی و آبگرمکن‌های زودجوش ازجمله محصولاتی هستند که امروزه واردات نداریم و تولید داخل کشور پاسخگوی نیاز به این محصولات است.

دبیر انجمن صنایع لوازم‌خانگی با تاکید بر اینکه تولیدات داخل کشور به لحاظ رقابت‌پذیری با محصولات خارجی به نقطه مناسبی رسیده‌اند، گفت: محصولات داخلی حدود ۳۰درصد ارزان‌تر از محصولات مشابه خارجی هستند و این موضوع باعث می‌شود به لحاظ رقابت‌پذیری در قیمت محصولات داخلی موفق‌تر از محصولات خارجی در کشور باشند.

انصاری با اشاره به اینکه سود بانکی امروزه یکی از بزرگترین موانع تولید در کشور است، گفت: برای دستیابی به اهداف تعیین شده ایران باید بتواند در منطقه خاورمیانه به نقطه مناسبی دست یابد و این در حالی است که سود بانکی در ایران از تمام کشورهای منطقه بیشتر است.

وی با بیان اینکه امروزه درآمدهای دولت به دلایل متفاوت کاهش یافته است، گفت: این در حالی است که اقتصاد و تولید کشور نیز در شرایط رکود به سر می‌برد و اکنون دولت با دریافت مالیات‌ها تلاش می‌کند بخشی از درآمدهای خود را جبران کند. حال آنکه دیگر کشورهای دنیا زمانی که به شرایط رکود می‌رسند دولت‌ها با معافیت‌های مالیاتی آنها را حمایت می‌کنند. 

دولت با همکاری بخش خصوصی برنامه‌ریزی کند.

برخی کارشناسان و تولیدکنندگان دستیابی به اهداف سند ۱۴۰۴ برای بخش لوازم‌خانگی را امری دور از ذهن می‌دانند و معتقدند دولت باید در برنامه‌ریزی‌ها از نظر آنها استفاده کند.

علیرضا ناصری، عضو انجمن صنایع لوازم‌خانگی در کشور درباره احتمال دستیابی به اهدافی که در سند ۱۴۰۴ صنایع لوازم‌خانگی تدوین شده است،می گوید: دستیابی به این اهداف با احتساب شرایط کنونی تولید در داخل کشور دور از ذهن به نظر می‌رسد. البته مشکل اصلی سند ۱۴۰۴ در زمینه صنایع لوازم‌خانگی تبیین آن است.

وی افزود: متاسفانه برخی از اهداف و سندهایی که برای صنایع در کشور تبیین می‌شوند، اجرایی ناپذیرند. سند ۱۴۰۴ صنایع لوازم‌خانگی نیز از این دسته اسناد است. در شرایط کنونی تولید در داخل کشور دستیابی به تولید ۱۰میلیارد دلار محصولات صنایع لوازم‌خانگی و صادرات ۳میلیارد دلار موضوعی است که امکان آن وجود ندارد.

این عضو انجمن صنایع لوازم‌خانگی با اشاره به اینکه متاسفانه بسیاری از وعده‌هایی که داده شده به اجرا نرسیده است، گفت: یارانه تولید و کارت‌های خرید لوازم‌خانگی ازجمله وعده‌هایی بود که داده شد و هنوز اجرایی نشده است. یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که گاهی تبیین اسناد براساس وعده‌هاست و زمانی که این وعده‌ها اجرا نشوند طبیعی است که به نقطه هدف هم نمی‌توان دست یافت.

ناصری افزود: ازجمله مشکلاتی که امروزه تولید با آن روبه‌رو شده است، تامین نشدن زیرساخت‌های مورد نیاز بخش صنعت کشور است. زمانی محصولات تولیدی در ایران با دیگر کشورهای دنیا رقابت‌پذیر بود و ایران در این زمینه ازجمله کشورهای پیشرو به شمار می‌آمد اما امروزه با توجه به اینکه دانش فنی، ماشین‌آلات مورد نیاز و سطح مدیریت در کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است می‌توان به این نتیجه رسید که زیرساخت‌های تولید در کشور فراهم نیست.

وی با تاکید بر اینکه دانش فنی امروزه ازجمله مهم‌ترین زیرساخت‌های کشور به شمار می‌رود، گفت: متاسفانه ایران در این زمینه نسبت به کشورهای صنعتی بسیار ضعیف است و برای دستیابی به هدف تولید ۱۰میلیارد دلار لوازم‌خانگی در کشور باید این زیرساخت‌ها تامین شوند.

این عضو انجمن صنایع لوازم‌خانگی با اشاره به اینکه شیوه تبیین اهداف تولید در کشور باید مورد بازنگری قرار گیرد، توضیح داد: بخش دولتی طبق قانون اساسی وظیفه سیاست‌گذاری دارد اما اگر بخش دولتی بدون درنظر گرفتن مشکلاتی که بخش خصوصی با آنها دست و پنجه نرم می‌کند، به موضوع سیاست‌گذاری بپردازد طبیعی است که سیاست‌های درنظر گرفته شده اجرا نخواهند شد.

ناصری افزود: دولت برای سیاست‌گذاری در بخش تولید لوازم‌خانگی در کشور باید با بخش خصوصی مشورت کند تا مشکلاتی که در این زمینه‌ها به وجود آمده‌اند، کامل بررسی و لحاظ شوند. تا زمانی که بخش دولتی در کشور دور از بخش خصوصی باشد و بخواهد برای بخش خصوصی برنامه و سیاست‌های بالا به پایین تبیین کند، برنامه‌های دولت اجرایی نخواهند شد و این مشکلات پابرجا می‌مانند.

به گفته این عضو انجمن صنایع لوازم‌خانگی از دیگر ملزومات دستیابی به این اهداف، تقویب بخش تحقیق و توسعه در واحدهای تولید لوازم‌خانگی است. تمام کشورهای صنعتی و توسعه‌یافته با تقویت این بخش توانسته‌اند به رشد صنعتی و اقتصادی مناسب دست یابند. 

وی افزود: مقوله فرهنگ نیز از دیگر عواملی است که باعث می‌شود صنایع لوازم‌خانگی در کشور با این مشکلات روبه‌رو باشد. فرهنگ از دو زاویه به بخش تولید آسیب وارد می‌کند که شامل نخست فرهنگ تولیدکننده و دوم فرهنگ مصرف‌کننده می‌شود.

ناصری با اشاره به اینکه فرهنگ تولید در کشور باید تغییر کند، گفت: نباید فراموش کنیم که کشورهای توسعه‌یافته و مدعی در لوازم‌خانگی چه بحران‌هایی را سپری کرده‌اند تا امروزه توانسته‌اند بازار دنیا را در دست داشته باشند. ژاپن به‌عنوان یکی از بزرگترین قطب‌های تولید لوازم‌خانگی کمتر از یک قرن پیش دچار حمله‌های شیمیایی و جنگ شد. دلیل اینکه اکنون ژاپن در صنایع لوازم‌خانگی به این نقطه رسیده، فرهنگ سختکوشی آنها در تولید است. متاسفانه این فرهنگ در ایران سطح بسیار پایینی دارد. اگر تولیدکنندگان و سیاست‌گذاران تولید در کشور می‌خواهند به تولید ۱۰میلیارد دلار محصولات لوازم‌خانگی در سال دست یابند، باید تلاش خود را چندبرابر کنند. این عضو انجمن صنایع لوازم‌خانگی با اشاره به اینکه زاویه دوم که فرهنگ به تولید کشور آسیب می‌زند به متقاضی مربوط می‌شود، گفت: موضوع اشتغال در ایران بسیار جدی است. برای حفظ اشتغال در داخل کشور یکی از کارهایی باید انجام شود حمایت متقاضیان از کالاهای داخلی است. زمانی که محصولی در داخل کشور تولید می‌شود یعنی اشتغالزایی آن هم در داخل کشور است و باید از آن حمایت کرد.

وی افزود: با اینکه دولت در حمایت از تولید داخل نقش مهمی دارد اما باید درنظر داشت که بخشی از این موضوع هم به متقاضیان مربوط است. تا زمانی که هدف متقاضیان استفاده از محصولات خارجی باشد در تولیدات داخلی اتفاق خاصی نمی‌افتد و شاهد رشد چندانی نخواهیم بود. برای دستیابی به سند ۱۴۰۴ صنایع لوازم‌خانگی کشور نیاز به رشد همه‌جانبه دارد و در این صورت است که می‌توان امیدوار بود تا کشور به این اهداف دست یابد.

نوع مطلب : گزارش، 
برچسب ها : انجمن صنایع لوازم خانگی، تولید داخلی، چشم انداز 1404،
لینک های مرتبط : صمت،
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :